Okos módszerrel tárolták a maorik értékes növényüket
Úgy tűnik, az őslakosok a hidegebb klímájú régiókban is fogyasztottak édesburgonyát.
Egy új tanulmány alapján édesburgonya tárolására alkalmas vermeket azonosítottak az új-zélandi Dunedintől 30 kilométerre északra – számol be a Phys.org. A szakértők szerint a gödrök a 15. századból származnak, felfedezésük pedig segíthet jobban megérteni a maorik által kumarának nevezett növény jelentőségét.
Úgy tűnik, a korabeli polinézek Pūrākaunui régiójában homokdűnékben kialakított vermekben halmozták fel az édesburgonyát. Az első üregeket 2001-ben fedezték fel, különlegességük, hogy 200 kilométerre délre fekszenek a Déli-sziget azon határától, ahol mai tudásunk alapján az éghajlatból adódóan a maorik egykor kumarát tarthattak.
Ian Barber, az Otagói Egyetem munkatársa és kollégái átfogó elemzés alá vették a gödröket. A kutatók szerint a félig föld alatti, szögletes vermeket arra használták, hogy a hideg szezon alatt ömlesztve tárolják bennük az élő gyökereket. Az ilyen halmokat rua kūmarának nevezik. A szénizotópos elemzés alapján az üregek 1430-1460-ra datálhatóak, a szakértők a mikroszkopikus keményítődarabokból feltételezik, hogy a gödrökben rua kūmara volt.
A felfedezés megerősíti a helyi szájhagyományt, melyet a kutatók korábban gyakran figyelmen kívül hagytak – a térség elbeszélései alapján a környéken is gyakran fogyasztottak édesburgonyát. Az még kérdéses, hogy a kumarát helyben, a megfelelő mikroklímájú területeken termesztették-e, vagy a melegebb, északi régiókból hozták be.