Érintetlen, bronzkori sírkamrát találtak Írországban

A nyughelyben több embert is eltemethettek 4500-2500 éve.

Egy bronzkori nyughelyet azonosítottak egy építkezés során Délnyugat-Írországban – számol be a Live Science. A Dingle-félszigeten feltárt sír érintetlen, az emberi maradványokon kívül különlegessége egy ovális kő, melynek funkciója egyelőre nem ismert. Ronan Casey, az Írországi Műemlékvédelmi Szolgálat munkatársa szerint a sírüreg egy felszín alatti, kőből kialakított struktúrából áll, több sírt tartalmazhatott, és kővel fedték le.
A nyughelyet 2021 április végén találták meg, amikor egy farmon zajló felújítás során felfordították a kamra zárókövét. A felfedezés után azonnal értesítették az Írországi Műemlékvédelmi Szolgálatot, a hatóság a megóvás érdekében, nem fedte fel, hogy pontosan hol is fekszik a lelőhely.
A régészek becslése alapján a sír 4500-2500 éves lehet, de további vizsgálatokra lesz szükség a pontos datáláshoz. A nyughelynél folytatott feltárás során csontokat is találtak, ezekből olyan mintákat gyűjtöttek be, melyeket szénizotópos elemzésre küldtek. A sír egyik legizgalmasabb lelete az ovális, csiszolt kő. Ennek funkciója egyelőre nem ismert, az emberi maradványokat mindenesetre a kőre helyezték el a korabeliek.
A térségben korábban több megalitikus, bronzkori nyughelyet is azonosítottak már. A mostani kamrának még csak a középső szekcióját vizsgálták meg, így a teljes kiterjedése még nem ismert, de a lelőhely már most különlegesnek tűnik. Bár a sír elhelyezkedése, tájolása, illetve hatalmas kőlapja alapján a bronzkorból származik, a szerkezete viszont szokatlannak számít a korszakban.