Középkori orosz fejedelmek sírját tárták fel
A szakértők tudták, hogy az uralkodókat a pereszlavli Színeváltozás Székesegyházában temették el, a sírok pontos helye viszont nem volt ismert.
Az Orosz Tudományos Akadémia régészei megtalálták Dmitrij Alekszandrovics és Ivan Dmitrijevics pereszlavli fejedelmek sírját – számol be a Heritage Daily. A hercegek a legendás Alekszandr Nyevszkij (I. Sándor) nagyfejedelem leszármazottai voltak.
Dmitrij Alekszandrovics Alekszandr Nyevszkij második fia volt, akit apja halála után, 1264-ben száműztek a novgorodiak eredeti hazájába, Pereszlavl-Zalesszkijbe. Dmitrij évtizedeken át harcolt jogaiért III. Jaroszláv és Kosztromai Vaszilij ellen. Törekvései sikereket hoztak: 1276-1281, illetve 1283-1293 között vlagyimir-szuzdali nagyfejedelem volt, végül szerzetesként halt meg.
Dmitrij fia, azaz Iván fejedelem halála után, 1302-ben Pereszlavl Alekszandr Nyevszkij legkisebb fiáa, Danyiil Alekszandrovics lett az uralkodó, aki a területet a moszkvai nagyfejedelemséghez csatolta. A különálló fejedelmi város ezzel megszűnt. Dmitrij és Iván fejedelmet egyaránt a pereszlavli Színeváltozás Székesegyházában temették el, egy felújítást követően viszont a helyi sírok táblái megsérültek, illetve elmozdították őket – ez megnehezítette a nyughelyek pontos azonosítását.
Közzétette: Институт археологии РАН – 2021. április 30., péntek
A székesegyházat régóta vizsgálják, a régészek legutóbb 2014 és 2020 között folytattak feltárást a székesegyházban. Az északkeleti sarokban egy fehér kőből kialakított szarkofágot találtak, a 19. századi források alapján egykor itt állt Dmitrij Alekszandrovics sírja. Az épület délnyugati részén egy másik, hasonló koporsót fedeztek fel, a kutatók szerint ez Ivan Dmitrievics nyughelye. Mindkét szarkofág kialakítása 13. századi eredetre utal.