Külföldiek is szolgáltak VIII. Henrik legendás hajóján

A Mary Rose korának egyik legnagyobb és legveszélyesebb hadihajója volt.

Jessica Scorrer, a Cardiffi Egyetem munkatársának és kollégáinak friss tanulmánya alapján a legendás Mary Rose legénysége, származást tekintve, igen sokszínű volt – számol be a Phys.org. A karakk típusú hadihajó VIII. Henrik angol király flottájának tagja volt a 16. században. A Mary Rose 33 évnyi szolgálat után 1545-ben süllyedt el a solent-i csatában, jó állapotú roncsát 1971-ben találták meg. A maradványokat 1982-ben emelték ki, a roncsot és leleteit azóta egy múzeumban őrzik.
A szakértők ezúttal nyolc matróz maradványait választották ki állapotuk, illetve feltételezhető állomáshelyük alapján. A csapat multiizotópos elemzés alá vette a fogakat, és a csontvázak mellett feltárt tárgyakat is megvizsgálta.
Az eredmények alapján a nyolcból három matróz nem brit volt: ketten Dél-Európából származtak, egyikőjük pedig Észak-Afrikából. Az elhunytak fogaiban fennmaradtak azok az izotópok, amelyek gyermekkorukban, a táplálék és víz fogyasztásával épültek be. Ezek a kémiai nyomok sokat elárulnak arról, hogy egy ember melyik régióban nőtt fel.
A kutatók szerint az érintettek a Mary Rose fedélzetén szolgáltak, és volt köztük tiszt, íjász, asztalos, nemes, szakács és élelmezési tiszt. A csapat úgy véli, hogy az észak-afrikai személy Dél-Tunéziából vagy Marokkóból származott. A friss eredmények azt mutatják, hogy a Tudor korban a hajók legénysége a véltnél jóval sokszínűbb volt.