Maszkos faragványt kapott egy középkori székesegyház
Szent Amphibalus szentélyét 2019-ben, a járványt megelőzően kezdték el felújítani.
A közelmúltban zárult le a St. Albans-i székesegyház felújítása – számol be a Live Science. A katedrális a legrégebbi helyszín Nagy-Britanniában, ahol folyamatos volt a keresztény istentisztelet. Az építkezés a 11. században kezdődött meg Szent Albán mártír, az első brit vértanú sírjánál, a munkálatok pedig 1115-ben fejeződtek be. A székesegyházban található Szent Amphibalus szentélye, amelyet 1350-ben készítettek el.
A szakértők a szentélyt is renoválták, és új faragványokat is létrehoztak, hogy emléket állítsanak az egészségügyi krízisnek. Így készült el az a maszkos arc, amely a világjárványra utal, és amely a szentély egyik sarkában látható.
Szent Albán a 3. században élt, és azt követően végezték ki, hogy segített megszökni a rómaiak elől Amphibalusnak, egy keresztény papnak. Később Amphibalust is elfogták, és megölték. A legenda szerint Albán lefejezése előtt több csoda is történt, hóhérainak például kiesett a szeme.
A középkorban a szentek ereklyéit őrző templomok rendkívül fontosak voltak, és zarándokok tömegeit vonzották, a 16. századi reformáció alatt ugyanakkor sok szentélyt megrongáltak. Szent Amphibalus emlékhelyét azóta nem állították helyre. A munkálatok 2019 júliusában kezdődtek meg, és mivel az eredeti kövek csupán 55 százaléka maradt fenn, a szakértők új faragványokat is kialakítottak. A kész székesegyházat május 17-én tervezik megnyitni.