Beazonosították a hírhedt Franklin-expedíció egyik áldozatát
A 129 fős csoportból senki sem élte túl a sarkvidéki expedíciót.
A Waterlooi Egyetem, a Lakehead Egyetem és a Trent Egyetem csapata DNS-vizsgálattal azonosította az 1845-ben elindult Franklin-expedíció egyik áldozatát – számol be az EurekAlert. Ez az első alkalom, amikor genetikai elemzés alapján határozták meg az egyik holttest kilétét.
A kutatók 2013-ban fedezték fel a maradványokat, a fogakból és a csontokból mintákat vettek. A szakértők ezek elemzésével, illetve az élő leszármazottak vizsgálatával állapították meg, hogy a holttest John Gregory tiszthelyettesé. A férfi csontvázát a Vilmos király-szigeten fedezték fel, Douglas Stenton, a Waterlooi Egyetem antropológusa szerint a helyszínen összesen három holttestre bukkantak.
John Gregory Dél-Afrikában élő leszármazottja, Jonathan Gregory üdvözölte az eredményeket. A férfi köszönetet mondott a szakembereknek. A genetikai vizsgálat előtt az utolsó emlék John Gregorytól egy 1845. júliusi levél volt, amelyet Grönlandon írt feleségének.
Sir John Franklin expedíciója 1845-ben indult el két hajóval, a Terrorral és az Erebusszal. Az úton 129 ember vett részt. A hajók a Viktória-szorosban kerültek a jég fogságába, a 105 túlélő 1848 áprilisában kerekedett fel, hogy elérjék a szárazföldet, az utat viszont senki sem élte túl. A 19. század közepe óta több kutatócsoport is felkereste a térséget, hogy kiderítsék, pontosan mi történt az expedíció tagjaival.
Eddig 26 maradványból tudtak DNS-t kivonni. Stenton arra bátorította az áldozatok leszármazottjait, hogy kapcsolódjanak be a vizsgálatokba, így segítve az elhunytak azonosítását.