Felmérték egy középkori ostrom halottainak származását
Rennes ostromával zárult le a 15. század végén zajló francia-breton háború.
Rozenn Colleter, az INRAP (Institut National de Recherches Archéologiques Préventives) munkatársa és kollégái friss tanulmányukban Rennes 1491-es ostromának maradványait elemzik – számol be a Phys.org. A városnál I. Anna breton hercegnő és VIII. Károly francia király csapatai csaptak össze.
Az INRAP csapata 2011 és 2013 között tárta fel a város jakobinus konventjét, ekkor fedeztek fel két, tisztázatlan eredetű tömegsírt, melyekben több mint 30 személy feküdt. A nyughelyek azonos korúak. Az elemzések alapján a sírban katonákat temettek el, a csontokon harcból származó sérüléseket mutattak ki. A szénizotópos elemzés azt mutatta, hogy a maradványok a 15. század második fele és a 16. század vége között haltak meg. Ez egybeesik a francia-breton háborúval (1487-1491).
A 15. századi virágzás hatására a Bretagne-i Hercegség függetlenné vált. A százéves háborút követően a francia király igyekezett növelni hatalmát, törekvéseit segítette a breton nemesség megosztottsága. II. Ferenc hercegnek nem született fiú utódja, ezért VIII. Károly magának követelte a bretagne-i trónt. A háborúba számos nemzet bekapcsolódott. A harcok Rennes ostromával zárultak le, ezt követően I. Anna és VIII. Károly összeházasodtak, és véget ért Bretagne függetlensége.
A szakértők most a tömegsírok csontjain végeztek izotópvizsgálatot, így mérve fel az elhunytak származását. Az egyik nyughely négy halottjából három breton lehetett. A negyedik csontvázon korábbi, gyógyult sérüléseket találtak, úgy tűnik, az illető hivatásos katona volt. Az illető húsban gazdag táplálékot fogyasztott, ami nemesi származásra utal. A genetikai és izotópos adatok azt mutatják, hogy a férfinek voltak bretagne-i rokoni kapcsolatai, de a régiótól távol nőtt fel.
A másik sírban 28, feltételezhetően a francia táborhoz tartozó katona nyugodott. A férfiak a Párizsi-medencéből, Poitou térségéből, a Rhône völgyéből és az Alpokból származtak. Egyes katonák Castillából, Aragóniából, Angliából és a Német-Római Birodalom területéről érkeztek.