Ősi barlangrajzot datáltak a Fülöp-szigeteken

A szakértők első alkalommal határozták meg közvetlen módszerekkel egy délkelet-ázsiai barlangrajz korát.

Andrea Jalandoni, a Griffith Egyetem munkatársa és kollégái friss tanulmányukban egy Fülöp-szigeteki barlangrajzot datáltak szénizotópos vizsgálattal – számol be az egyetem oldala. Ez az első alkalom, amikor közvetlenül határozták meg egy délkelet-ázsiai barlangrajz korát.
Az emberszerű ábrát Peñablanca egyik barlangjában fedezték fel, ez az a térség, ahol a Fülöp-szigetek eddigi legkorábbi emberi maradványait találták. Az új vizsgálat alapján a rajz nagyjából 3500 éves, Jalandoni szerint a festmény kora összhangban van a környéken feltárt régészeti leletekkel. A szakember úgy véli, immár átfogó képük van azokról az emberekről, akik a peñablancai barlangokban 3500 éve élelmet gyűjtöttek, agyagedényeket használtak, illetve barlangrajzokat készítettek.
Jalandoni kiemelte, a térségben további ábrák várnak datálásra, a hasonló elemzésekkel pedig jobban megérthetik a térség ősi népmozgásait. Mint mondta, a rajzokat vagy korai ausztronézek készítették, akik mintegy 4 ezer éve érkeztek meg, vagy az agta-negritók, akik a jégkorszak alatt települtek be a Fülöp-szigetekre. Mindkét népcsoport máig jelen van a régióban.
A csapat a kutatás során a peñablancaihoz hasonló barlangrajzokat talált Malajziában és Indonéziában. A kérdés most az, hogy az ilyen fekete alakos emberrajzokat egy időben készítették-e. A szakértőknek ugyanakkor nincs könnyű dolguk, mivel az ábrák rohamos tempóban tűnnek el. Az 1976-1977-ben felfedezett 250 rajzból már csak 94-et tudtak azonosítani.