A legkorábbi angol telepesek nyomára bukkantak Amerikában
St. Mary's Citynél az 1980-as évek óta zajlanak az ásatások, a közelmúltban pedig újabb izgalmas leletek kerültek elő.
Egy közel 400 éves ezüstérmére bukkantak Maryland állam területén – számol be a Live Science. A felfedezés igazolja, hogy a közeli erődromok Amerika egyik legkorábbi angol településének maradványai. Az érme egy shilling, amelyen valószínűleg I. Károly angol király portréja látható. A vizsgálatok alapján 1633-ban verték Londonban, 16 évvel azelőtt, hogy I. Károlyt az angol polgárháború során kivégezték.
Travis Parno, a történelmi St. Mary’s City igazgatója szerint a tárgy arról árulkodik, hogy a lelőhely alatti struktúra az 1634-ben épített erődítmény maradványa. A környéken az elmúlt években a régészek számos leletet találtak, köztük német vagy francia kőedényeket, egy muskéta golyóját, illetve Surreyben készült agyagedényeket. Mindez arra utal, hogy a helyszínen korai európai telepesek éltek.
Az érme jelentősége, hogy igazolja a telep korát. Parno szerint korábban több tárgy is arra utalt, hogy a lelőhely a 17. század elejére datálható, az érme viszont egyértelmű bizonyítéknak számít.
A Maryland déli részén fekvő St. Mary’s Cityt 1633-ban alapították, a város az egyik legkorábbi angol telep Amerikában – az első az 1607-ben létrehozott Jamestown. A környéken az 1980-as évek óta zajlanak ásatások, az újabb feltárások 2019-ben kezdődtek. Ami meglepő: a régészeti bizonyítékok alapján a helyi erőd nem úgy nézett ki, ahogy a korabeli forrásokban leírták.
A környéken egyébként olyan eszközöket is azonosítottak, amelyek a terület eredeti lakóihoz, az őslakosokhoz tartoztak.