Megtalálhatták a világ legősibb háborús emlékművét

A mai Szíria területén fekvő halomban egy jól szervezett hadsereg tagjait temették el.

Egy friss tanulmány alapján egy legalább 30 harcos maradványait őrző halom lehet a legősibb háborús emlékmű – számol be a Live Science. A 4300 éves mesterséges domb a szíriai Tell Banatnál található.
A nyughelyben ellenséges harcosok holttestét is elhelyezhették. Anne Porter, a Torontói Egyetem munkatársa szerint a felfedezés azt igazolja, hogy az ősi emberek hozzánk hasonlóan tisztelték a csatában elesetteket. A szakértő hozzátette, azt nem tudni, hogy ki nyerte meg az összecsapást, az viszont kiderült, hogy Tell Banat lakói utóbb összeszedték a holttesteket, és emlékművet állítottak a hősöknek.
A struktúra sár- és gipszrétegekből áll. A térség modern kori lakói az építményt fehér emlékműnek hívják, mivel a gipsz szinte ragyog a napfényben. Porter és kollégái már 1988 és 1999 között feltárták a halmot, akkor azonban nem értették meg teljesen a funkcióját. Az ásatást követően a területet elárasztották a Tisrin-gát építése miatt.
Azóta a kutatók alaposan megvizsgálták a leleteket, és arra jutottak, hogy a halom valószínűleg egy háborús emlékmű volt, méghozzá az eddigi legősibb. Az elemzés azt is felfedte, hogy az építményt egy korábbi struktúrára emelték. A szakértők szerint a holttesteket gondosan helyezték el a halomban, ami az egyes személyek katonai funkciójáról árulkodik. A csontok nagy része töredékes és szórványos, a jól vizsgálható maradványok többnyire férfiaktól, illetve legalább 8-10 éves fiúktól származnak. A régészek úgy vélik, hogy a testeket kiáshatták, és jóval a csata után helyezték az emlékműbe.