Vikingek elől elrejtett kincseket találhattak

A kutatók úgy vélik, hogy a tárgyakat szerzetesek próbálták megóvni.

Nagyjából ezer évvel ezelőtt mintegy száz értékes tárgyat, köztük ezüst és arany ékszereket rejtettek el Skóciában. Az elásott kincset 2014-ben fedezték fel, akkor úgy vélték, hogy a leleteket a vikingek rejtették el. Egy új röntgenes, CT, mikroszkópos és molekuláris vizsgálat alapján ugyanakkor valószínűbb, hogy a tárgyakat keresztény szerzetesek próbálták megóvni – számol be a Live Science.
A leletegyüttest egy fémkereső találta meg a dél-skóciai Balmaghie közelében. Egy pénzgyűjtő kampányt követően a skóciai Nemzeti Múzeum (National Museums Scotland) 2017-ben tudta felvásárolni a kincseket, amelyet az Egyesült Királyságban az évszázad egyik legfontosabb régészeti felfedezésének tartanak.
A tárgyak közül az egyik különlegesség az a fedeles, ezüst edény, amely gyapjúba és más textíliákba csomagolva került elő. Martin Goldberg, a National Museums Scotland munkatársa szerint az edény nem a Karolingokhoz köthető, és leopárdok, tigrisek, illetve zoroasztriánus szimbólumok láthatóak rajta. Ez azt sugallja, hogy az edény Közép-Ázsiában készült. A szénizotópos vizsgálat alapján a csomagolás 680-780 közötti, míg maga a leletegyüttes 900 körüli, ami azt jelenti, hogy a gyapjú jóval ősibb a többi tárgynál. Magát a kincset négy elkülönülő rétegben temették el, a kutatók úgy vélik, hogy a felső, kevésbé értékes réteg egyfajta csali volt.
A kincs segít megérteni, hogy milyen vagyona lehetett egy korabeli angolszász templomnak vagy kolostornak. A szakértők úgy gondolják, hogy a becses tárgyakat szerzetesek rejtették el a vikingek elől. A források alapján a korszakban a fosztogatók a közeli Whithornra csaptak le, lehetséges, hogy a helyi püspök figyelmeztette a környék templomait.