Elveszett templomra bukkantak Szudánban

A kutatók úgy gondolják, hogy az épület egy székesegyház volt.

Egy hatalmas templom maradványait fedezték fel a szudáni Dongolánál – számol be a Heritage Daily. Az épület a középkori Núbiából származik, és talán egy székesegyház volt, amely érseki központként funkcionált.
Dongola egykor Makuria, a három núbiai keresztény királyság egyikének fővárosa volt, a környéken fontos karavánutak húzódtak. Dongolát az 5. században alapították erődként, a 6. században, a kereszténység térnyerésével, az erőd várossá alakult, fénykorát a 9-11. században élte.
A lelőhelynél 2018 óta folytat feltárást a Dongola expedíció a Varsói Egyetem mediterráneumi régészeti csapatával. A templom freskókkal díszített szentélyét 2021-ben találták meg, emellett egy fal, illetve egy sír kupolája is előkerült. A szentély alapján a kutatók úgy vélik, hogy Núbia eddigi legnagyobb templomára bukkantak. A kutatók szerint az épület sokban hasonlított a szintén núbiai, ókori város, Farasz templomára.
A csapat arra jutott, hogy a faraszihoz hasonlóan ez is egy székesegyház lehetett. Artur Obłuski, az expedíció vezetője szerint eddig egy másik, a citadellán kívül talált templomról hitték azt, hogy a város katedrálisa volt. A kutató hozzátette, a székesegyház keleti fala olyan magas lehetett, mint egy modern háromemeletes épület.