Már harmincezer évvel ezelőtt megérkeztek az első emberek Amerikába

Egyre több a cáfolat arra, hogy az emberek 13 ezer éve érték el a földrészt.

Egy friss tanulmány alapján az emberek a véltnél korábban érkezhettek meg Észak-Amerikába – írja a Sci-News. A kutatók a közép-mexikói Coxcatlan-barlangban feltárt állati csontokon végeztek szénizotópos vizsgálatot, amely alapján már 33-28 ezer éve is éltek emberek a környéken.
Az üregben a szakértők 28 rétegtani szintet tártak fel, és 42 olyan zónát találtak, amely emberi jelenlétre utal. A legkorábbi ilyen zónák olyan csoportoktól származnak, amelyek még nem készítettek edényeket. Eszközkészítő technikájuk alapján az emberek négy jól elkülöníthető kultúrához köthetőek: az Ajuereadhóz, az El Riegóhoz, a Coxcatlanhoz és az Abejashoz.
A barlang legkorábbi emberei az Ajuereado-fázis idején éltek a térségben. Dr. Andrew Somerville, az Iowai Állami Egyetem munkatársa szerint a Coxcatlan-barlang legalsó rétegében talált tárgyak datálása újabb cáfolatot ad a régi elméletre, mely szerint az első emberek 13 ezer éve keltek át a Bering-földhídon, elérve Észak-Amerikát.
A kutatók 17 csontot elemezve datálták a legősibb zónát, az eredmények komoly meglepetést okoztak. A szakértők szerint az adatok azt mutatják, hogy az emberek a véltnél mintegy 30 ezer évvel korábban érkeztek meg a kontinensre.