Titokzatos ősi népcsoport maradványai kerültek elő
Úgy tűnik, az egykor Kelet-Ázsiát lakó populáció a glaciális maximum idején tűnt el, akkor, amikor legnagyobb volt a sarki jégtakaró kiterjedése.
Egy új tanulmány alapján a modern kelet-ázsiaiak ősei mintegy 19 ezer éve vándoroltak be a régióba, egy rejtélyes, mára eltűnt népcsoport helyére – számol be a Live Science. A kutatók a tienjuni ember maradványait vetették össze Amur régiójának 25 ősi csontvázával. A 40 ezer éves, Peking közelében előkerült tienjuni ember a legkorábbi ismert modern ember Kelet-Ázsiában.
A szakértők arra jutottak, hogy a tienjuni ember vonala gyakori lehetett a térségben 40-33 ezer évvel ezelőtt. Csiaomej Fu, a Kínai Tudományos Akadémia paleogenetikusa és a csapat vezetője szerint az utolsó glaciális maximum (LGM) során, mintegy 19 ezer éve ez a népcsoport eltűnt. Azt már korábban bebizonyították, hogy a jégkorszaki éghajlati ingadozások Európában befolyásolták a populációk mozgását és méretét, az új tanulmány alapján hasonló lehetett a helyzet Ázsiában is.
A kutatók úgy vélik, hogy a tienjuni emberhez a vizsgált személyek közül a legkorábbi, 33 ezer éve élt nő, AR33K állt a legközelebb genetikailag. Egy 2020-as tanulmányban már találtak egy hasonló korú, genetikailag szintén hasonló nőt Északkelet-Mongóliában.
Egy másik különösen érdekes lelet a 19 ezer éves AR19K, aki az LGM vége felé élt az amuri térségben. Fu szerint ennek a személynek a genetikája eltért a tienjuni emberétől és AR33K-étól, ami populációcseréről árulkodik. Úgy tűnik, az LGM komoly hatást gyakorolt a térség lakóira.