Több száz éves, fából épült utat találtak

A lengyelországi Jarosławban feltárt szakasz a 18. századból maradt fenn.

Egy 30 méter hosszú, a 18. századra datálható fa utat tártak fel Délkelet-Lengyelországban – számol be a Science in Poland. A Jarosław központjában talált szakasz az egyik leghosszabb út, amelyet a modern Lengyelországban régészek azonosítottak. A kutatók úgy vélik, az út egykor a városkapuhoz vezetett Krakkó és Rzeszów irányába.
Katarzyna Oleszek, a vizsgálatot folytató csapat tagja szerint eddig 30 méternyi szakaszt tártak fel. A szakértők úgy gondolják, hogy az út ennél jóval hosszabb volt, ugyanis a régészeti szemlék során további töredékek is előkerültek. A 3 méter széles, egyirányú út valószínűleg tölgyből készült, és rendkívül ellenálló volt.
Mivel több ponton a javítás nyomaira bukkantak, feltételezhető, hogy rendszeresek voltak az „útmunkák”. A környéken érméket, fatalpakat és szögeket is feltártak.
Oleszak szerint Európa nagy vásárai közül többet Jarosławban tartottak, ahová akár 30 ezren is ellátogattak egy-egy alkalommal. Emiatt lehetett fontos a helyieknek az utak állapotának megőrzése. A faburkolat csak a városon át vezetett, a településen kívül már földút volt. A felső réteg alatt a csapat egy korábbi, feltételezhetően a 14. századból származó út maradványait is megtalálta.
A kutatók célja most az, hogy helyreállítsák az utat, és kiállítsák a városközpontban.