Őskori kőtárgyakat találtak a víz alatt
A korszakban a vízszintek jóval alacsonyabbak voltak, ezért több lelőhely mára víz alá került.
John M. O’Shea, az Ann Arbor-i Michigani Egyetem antropológusa és társai tanulmányukban azt írják, 9 ezer éves kőtárgyakra bukkantak a Huron-tóban – számol be a Phys.org. A szakértők szerint a leletek alapanyagai egy közel 4 ezer kilométerre, Közép-Oregonban fekvő obszidiánbányából származnak.
Ashley Lemke, az Arlingtoni Texasi Egyetem munkatársa úgy véli, az apró obszidián tárgyak Észak-Amerika 9 ezer évvel ezelőtti társadalmi kapcsolatairól árulkodnak. Mint mondta, a leletek egy messzi, oregoni forrásból származnak, és a világon is csak nagyon kevés obszidián tárgy tett meg hasonlóan hosszú utat.
A víz alatti, háborítatlan lelőhely különleges terepet biztosított a kutatóknak. Lemke szerint az Amerika távoli, nyugati területéről származó obszidián csak ritkán jutott el keletre.
A mostani feltárás egy nagyobb vizsgálat része, melyben a jégkorszak végén élő rénszarvas-vadászok társas és gazdasági szerveződését próbálják felmérni. A korszakban a vízszint jóval alacsonyabb volt, így számos izgalmas lelőhely ma víz alatt található, így példul találtak falakat, amelyek ma 30 méteres mélységű vízben vannak.