Súlymértékek árulkodnak az ókori kereskedelemről
A kutatók a korabeli súlymértékeket elemezve arra jutottak, hogy a bronzkori kereskedők maguk szabályozhatták a piacot.
Szakértők egy csoportja azt vizsgálta, hogy miként terjedtek el a súlymértékek az ősi Nyugat-Eurázsia területén – számol be az EurekAlert. Tanulmányuk alapján a kereskedők közötti interakciók még a kormányzatok és egyéb intézmények beavatkozása nélkül is lehetővé tette a súlyok bronzkori térhódítását.
Hogy kiderítsék, miként alakultak ki az egyes mértékek a különböző régiókban, a kutatók a Nyugat-Európa és az Indus-völgy közötti területen 5-3 ezer éve használt súlyrendszereket vetették össze. Nicola Ialongo, a Göttingeni Georg-August Egyetem munkatársa és kollégái 127 lelőhely mintegy 2300 tárgyát elemezték. Az eredmények azt mutatják, hogy az Indus-völgyét leszámítva az új és nagyon hasonló egységek fokozatosan terjedtek Mezopotámiától nyugatra.
A csapat modellezése alapján úgy tűnik, az Indus völgyében lévő rendszer elszigetelt marad, míg a mezopotámia és az európai nagyon hasonló volt. Ezen a területen a kereskedők nagy távokat megtéve is jól boldogulhattak a piacokon. A kutatók arra jutottak, hogy a globális kereskedelmi hálózat miatt alakult ki ezek a hasonló súlyegység-rendszer.