Kihúzott fogakról árulkodó koponyák

A kihúzott fogak nemcsak az emberek megjelenésére, hanem kiejtésére is hathattak

Egy új tanulmány alapján 500 évvel ezelőtt Afrika középső részének lakói elülső fogaik eltávolításával jelentősen megváltoztatták kinézetüket – számol be a Live Science. A maradványokat egy olyan barlang mélyén találták meg, amelybe csak kötélen lehet leereszkedni.
A 25 méter mély üregben minimum 24 felnőtt és négy gyermek több ezer csontjára bukkantak. Sébastien Villotte, az Exeteri Egyetem régésze és kollégái úgy vélik, hogy a holttesteket legalább két alkalommal helyezték el a barlangban. A maradványok mellett fém tárgyakat, köztük fegyvereket és ékszereket is találtak.
Richard Oslisly, a csapat tagja 1992-ben fedezte fel a gaboni Iroungou-barlangot, a kutató 2018-ban folytatott először vizsgálatot a lelőhelyen. A térségben meglehetősen kevés emberi maradványra bukkantak eddig. A csapat képalkotó technikával modellezte az üreget, emellett mintákat is gyűjtöttek a csontokból. A barlang négy szintből áll, mindegyikben 14-15. századi maradványok fekszenek. Mivel a csontvázak teljesek, a kutatók szerint a holttesteket egyben helyezték el.
A koponyák különlegessége, hogy az elülső, felső négy fogat szándékosan eltávolították. Mivel a sérüléseknél a gyógyulás jelei láthatóak, a fogakat minden bizonnyal jóval a halál előtt húzták ki. A fogsor módosítására világszerte számos példát ismernek, a hagyomány hátterében különböző okok állnak. Az iroungoui emberek esetében a fog kihúzása látványosan elváltoztathatta az arcot, és a kiejtést is befolyásolhatta.