Természetes módon mumifikálta a maradványokat ez a sóbánya
A barlangból az emberi maradványok mellett egy juh lába is előkerült.
Nagyjából 1600 évvel ezelőtt egy birka lába került a mai Irán egyik sóbányájának mélyére. A maradványt talán egy bányász dobta el, miután evett a húsból. A barlang sóssága aztán konzerválta a leletet, szakértők egy csoportjának pedig most sikerült DNS-t kivonnia a lábból – számol be a Live Science.
Kevin Daly, a Trinity College Dublin Smurfit Genetikai Intézetének munkatársa és a tanulmány egyik szerzője szerint a DNS molekulái koruk ellenére is igen jó állapotúak. A kutatóknak a leleten található mikroorganizmusok genetikáját is sikerült felmérniük.
Az északnyugati-irányi Csehrabad bányájában emberi maradványokat is találtak már. 1993 óta nyolc sótól mumifikálódott holtestet fedeztek fel az üregben, a testeket sóembereknek nevezik, és 1300-2500 évesek. „Ez a lelőhely igazán lenyűgöző” – mondta Conor Rossi, a Smurfit Genetikai Intézet doktorandusza. A bánya magas só- és alacsony nedvességtartalma nemcsak a bőr és a szőr, hanem a DNS konzerválásához is hozzájárul. Rossi szerint a csehrabadi bányában a természetes mumifikálódás ritka példája zajlott.
A birkaláb mintáit elemezve arra jutottak, hogy a genetikai nyomok 25-30 százaléka tartozott az állathoz, a többi a szélsőséges környezetet kedvelő baktériumoktól és archeáktól származott. Az adatok alapján a juh szőrzete durva lehetett, az állatot inkább tejéért és húsáért tarthatták.