Csontfaragvány árulkodik a neandervölgyi művészetről
Európa egyik legfontosabb neandervölgyi lelete lehet a német barlangban talált csontfaragvány.
A modern ember művészi, szimbolikus tevékenységére számtalan példánk van, azonban a neandervölgyiek hagyta ilyen emlékek ritkák. Egy 51 ezer éves, a mai Németország területén talált csontfaragvány azonban a Homo sapiens megérkezése előtti időkből mutatja be a szimbolikus gondolkodás nyomát.
A Göttingeni Egyetem számolt be a Harz-hegység barlangjánál tett felfedezésről és az ennek kapcsán született tanulmányról, amelyből kiderül, hogy a neandervölgyieknek kimagasló kognitív képességeik voltak.
A csontdarabra egy vadászat maradványai közt leltek rá a barlang egykori (már beomlott) bejárata helyén, 2019-ben. A csonton látott vágásnyomokról szinte első ránézésre meg lehetett állapítani, hogy nem a hús lefaragásának eredményei voltak, hanem dekorációs céllal születtek. A lábcsont egy óriásszarvasé (Megaloceros giganteus) volt.
A csontot mikroszkópos vizsgálatnak is alávetették, illetve a kutatók kipróbálták, hogy korabeli eszközökkel mennyi időt vehetett időbe egy ilyen faragvány elkészítése: másfél órára volt szükség ehhez. A csontot magát tudták radiokarbonos kormeghatározással vizsgálni – vagyis közvetlenül a leletet, nem csupán annak környezetét elemezték, így ez az első, s egyben a legrégibb európai lelet, amely egyértelműen a neandervölgyiekhez köthető. Eddig kb. 40 ezer éves francia leletek voltak csupán, amelyeket a neandervölgyiek díszítőművészetének példáiként ismertünk, azonban ezekről azt feltételezték, hogy az ekkorra a francia régiókban már jelen lévő modern ember tárgyait utánozták csak le a neandervölgyiek.
A német csontfaragvány azonban abból az időből való, amikor a modern ember még nem tette be a lábát Európába. „Ez azt jelenti, hogy a neandervölgyiek kreativitása teljesen függetlenül fejlődhetett ki” – mondta Thomas Terberger a Göttingeni Egyetem professzora, s az Alsó-szászországi Állami Örökségvédelmi Intézet munkatársa.
A faragvány jelentős adalékkal szolgál a rokonaink szellemi képességeiről alkotott képhez, mivel a neandervölgyiek képesek voltak szimbolikus ábrát készíteni jóval a modern ember megérkezése előtt.