Rembrandt elefántja
A 17. század közepén Amszterdam utcáin egy ázsiai elefánt különféle trükkökkel szórakoztatta a nézelődő lakosságot.
A Hansken nevű elefántot Sri Lankáról importálták, és rajongói közt olyan jeles személyiségek is akadtak, mint Rembrandt. A mester az elefántról készült rajzaiból 2021. augusztus 19-ig nyitva tartó kiállítás látható, a Museum Het Rembrandthuis az elefánt életét igyekszik bemutatni.
Az elefántról Rembrandt és kortársai által készített műalkotások, Hansken európai útját bemutató interaktív térkép, és az elefánt koponyája is megtekinthető, amelyet kimondottan a kiállítás idejére hoztak a múzeumba Olaszországból.
Rembrandt először 1637-ben pillantotta meg az elefántot, amikor az a mester lakhelyétől gyakorlatilag egy sarokra élt. Számtalan részletgazdag rajzot készített Hanskenről a festőművész, s megjelent az Ádám és Éva a Paradicsomban c. metszetén is. A rajzokon látszik, hogy nagy odafigyeléssel készültek, az elefánt bőrredői, ormányának, lábainak mozgása arra vall, hogy Rembrandt rajzai élő modell alapján születtek.
Az állat 3 évesen, 1633-ban került Amszterdamba, miután Sri Lanka (akkori nevén Ceylon) egyes részei a Holland Kelet-indiai Társaság birtokába kerültek. Hajón szállították, és a királyi istállók vendége volt, ám számos alkalommal gazdát cserélt, míg végül Cornelis van Groenevelt birtokába került, aki két évtizeden át rengeteget utaztatta a szerencsétlen állatot, nemesi udvaroktól kezdve vásárokon át városi bemutatókig számtalan helyszínre. Európa lakóinak elsöprő többsége ekkor látott először elefántot, a történelmi adatok alapján a 15-16. században összesen 3 elefánt fordult meg a kontinensen, s a 17. század közepén Hansken volt az egyetlen a kontinensen.
Hansken különböző trükköket is képes volt bemutatni, amely a mai cirkuszi elefántokhoz teszi hasonlóvá a sorsát: többek közt karddal vívott, puskát tudott elsütni, felnőtteket és gyerekeket emelt a saját hátára. Rembrandt azonban pusztán az állatot rajzolta, egy ilyen cirkuszi mutatvány, vagy ezek eszköze nem került a rajzai közé. Az állat amszterdami ottléte alatt egyszer egy fahíd beszakadt alatta és az Amstel vizében kötött ki, sértetlenül.
Az elefánt mindössze 25 évet élt, egy firenzei útja során, előadás közben pusztult el, s amint az utólagos vizsgálatokból kiderült, feltehetően a lábán lévő elfertőződött sebek okozták a pusztulását.