Előkerült egy kép az utolsó babilóniai királyról

Nabú-naid fiának neve a Bibliából is ismerős lehet.

Az időszámítás előtti 6. századból származó faragványt találtak Szaúd-Arábia északi részén – számol be a Smithsonian Magazine. Az ábrán Nabú-naid, az utolsó babilóniai király látható, kezében egy jogarral. Az uralkodóról a forrásokban igen negatív kép él.
A leleten 26 ékírásos sor olvasható, ezzel ez az eddigi leghosszabb ékírásos forrás, amelyet az országban valaha találtak. A faragványon Nabú-naid előtt négy jelkép, a hold, a nap, egy kígyó és egy virág látható. A kutatók szerint a szimbólumoknak vallásos jelentősége lehetett, de további vizsgálatokra lesz szükség ennek igazolásához.
Archaeologists from the Saudi #HeritageCommission have discovered fascinating rock inscriptions in the Hail region (northern Saudi Arabia) that depict the Babylonian King Nabonidus. pic.twitter.com/HqQ0BZ3mUw
— هيئة التراث (@MOCHeritage) July 13, 2021
A faragványt Al-Hait városánál fedezték fel, a település a korabeli forrásokban Fadakként szerepel. Al-Haitnál számos ősi emlék, köztük erődök maradványai is fennmaradtak, és már korábban is találtak Nabú-naidra utaló feliratokat a környéken.
Az Újbabiloni Birodalom fénykorában a korszak egyik legnagyobb hatalma volt. Nabú-naid belső viszályokat követően időszámítás előtt 556-ban ült trónra, hadjáratokba kezdett, majd négy évvel a hatalom átvétele után száműzetésbe vonult. Társrégensnek fiát, Bél-sar-uszurt, a Biblia Baltazárját nevezte ki, aki 541-ig teljhatalommal rendelkezett. A birodalom végül a belső ellentétek és a perzsák hódítása miatt omlott össze, Nabú-naid talán fogságban halt meg.