Ikrekkel terhes bronzkori nő sírjára bukkantak Szigetszentmiklósnál

Úgy tűnik, az elhunyt közössége megbecsült és tehetős tagja volt.

Egy friss tanulmányban Claudio Cavazzuti, a Bolognai Egyetem munkatársa és kollégái egy különleges magyarországi régészeti felfedezést mutatnak be – írja a ScienceAlert. A kutatásban több magyar szakértő, köztük Hajdu Tamás, az ELTE Embertani Tanszékének egyetemi adjunktusa is részt vett.
A szakértők azokat a maradványokat elemezték, amelyek egy 4 ezer éves temetőből kerültek elő Szigetszentmiklósnál. A Dunától mintegy fél kilométerre fekvő lelőhelyen agyagból készült urnákkal temetkeztek, a leletek a kevéssé ismert Vatya-kultúrához köthetőek.
A temetőben 525 sírra és különböző tárgyakra, köztük bronz leletekre bukkantak. A kutatók 29 helyi nyughelyből 41 mintát gyűjtöttek be. A sírok közül egy, a 241-es jelű kimagaslónak bizonyult, ebben egy arany hajgyűrű is előkerült.
Az urnában talált csontok arról árulkodtak, hogy a 20-30-as éveiben elhunyt nőt nem egyedül temették el: a nyughelyben két 30 hetes magzat maradványait is megtalálták. A szakértők szerint a csontokat gondosan helyezték el, ami arra utal, hogy az elhunyt közösségének fontos tagja volt.
A nő csontjait és fogait vizsgálva következtetni tudtak élettörténetére. Úgy tűnik, egy távoli területről érkezett a mai Szigetszentmiklós környékére 8-13 éves korában, a legvalószínűbb, hogy a mai Csehország területén született. A temetőben más idegen származású nők maradványait is felfedezték. Azt nem tudni, hogy a 241-es sírban nyugvó személy miért halt meg.