Megtalálhatták Európa legősibb ólomüvegét
A szakértők szerint a II. Henrik király korából származó ablakok lehetnek Anglia, és talán Európa legkorábbi ólomüvegei.
Egy új tanulmány alapján a canterburyi katedrális egyes ólomüvegei az 1130-as évekből származhatnak – számol be a Smithsonian Magazine. Ez azt jelenti, hogy az érintett panelek lehetnek az ország legősibb ólomüvegei.
Laura Ware Adlington, a University College London (UCL) munkatársa csapatával azt a 86 ablakot vizsgálta, amelyek a Krisztus ősei nevet viselik. A panelek többségét az 1174-es tűzvészt követő helyreállítás alatt illesztették be, több viszont már a tűz előtt is a székesegyházban volt. Az érintett ablakok szemtanúi lehettek az angol történelem egyik legismertebb jelenetének, Canterburyi Szent Tamás (Thomas Becket) 1170-es meggyilkolásának.
Egy szakértő már az 1980-as években felvetette, hogy a 13. században telepített panelekből négy, stilisztikailag korábbi származásról árulkodik. A kutatóknak most sikerült létrehozniuk egy olyan röntgen fluoreszcencia spektroszkópián alapuló technikát, amellyel minták kiemelése nélkül is vizsgálhatták az üveget.
Az adatok alapján a négy érintett ablak közül az egyik, amely Nátán prófétát ábrázolja, korábbi alapanyagból készült, mint a többi, hasonló időpontban kihelyezett panel. A csapat arra gyanakszik, hogy a négy ablak eredetileg a kórus felett helyezkedett el, és többnyire sértetlenül vészelte át a tüzet. A paneleket később talán raktárba tették, majd a felújításkor felhasználták.
Az ólomüveget hosszú évszázadok alatt fejlesztette ki az emberiség. Európában a 7. századtól kezdtek el ablakokat létrehozni ebből az anyagból templomok és egyéb vallási épületek számára. A kontinens legkorábbi ólomüvegei az 1130-as évekből származnak, elképzelhető, hogy a canterburyi katedrálisban ennél korábbi ablakok is vannak.