A neandervölgyiek is készítettek barlangrajzokat

Egy spanyolországi barlang pigmentlerakódásai körül komoly vita alakult ki, egyes szakértők ugyanis arra jutottak, hogy azokat a neandervölgyiek készítették.

A neandervölgyiekről a tudomány sokáig azt gondolta, hogy igen primitív emberek voltak. Az elmúlt években ugyanakkor egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy ősi rokonaink hozzánk hasonlóan látták a világot.
2018-ban egy tanulmányban a szerzők arra a megállapításra jutottak, hogy a spanyolországi Cueva de Ardales állócseppkövein látható vörös pigmenttel készült rajzokat a neandervölgyiek készítették. A datálás alapján az alkotások 64 800 évesek, ekkor a modern ember még nem telepedett meg Európában.
Az eredmények komoly vitát váltottak ki. Egy friss publikációban Africa Pitarch Martí, a Barcelonai Egyetem munkatársa és kollégái megerősítik a 2018-as eredményeket – számol be az AFP.
Francesco d’Errico, a Bordeaux-i Egyetem kutatója és a csapat tagja szerint egyes szakértők felvetették, hogy a pigmentek természetes lerakódások lehetnek. Az új elemzések azt mutatják, hogy a festék összetétele és elhelyezkedése nincs összhangban a feltételezett természetes folyamattal. Sőt, a pigmentek textúrája sem illeszkedik a barlangban begyűjtött mintákéhoz.
Úgy tűnik, a festékeket különböző időpontokba vitték fel. Ez összhangban van azzal a felvetéssel, mely szerint a neandervölgyiek több ezer év alatt több alkalommal nyomultak be az üregbe, hogy elkészítsék ábráikat.
Fontos kiemelni, hogy ezek a neandervölgyi barlangrajzok komplexitásukban meg sem közelítik a modern ember híres alkotásait. A rajzok ennek ellenére arra utalnak, hogy kihalt rokonunknak is volt művészi hajlama.