Ezek lehettek a világ legősibb érméi
A kutatók eddig azt hitték, hogy az első érmék a mai Törökország és Görögország területén jelentek meg.
Hao Csao, a Csengcsoui Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban az érmeverés legkorábbi lehetséges bizonyítékait mutatják be – számol be a Phys.org. A szakértők olyan érméket és öntőformákat vizsgáltak, amelyeket egy Honan tartományban fekvő lelőhelynél tártak fel.
Egészen mostanáig a kutatók úgy vélték, hogy a fizetőeszközként használt érmék a mai Görögország és Törökország területén jelentek meg elsőként. Lüdiából időszámítás előtt 630 körül készült érméket is ismerünk. A leletek datálása ugyanakkor sokszor problémás, ezért általában koruk is vitatott.
A kínai szakértők most egy ősi pénzverde mellett talált érméket elemeztek. A pénzverde tüze olyan szenet hagyott hátra, melynek köszönhetően a szakértők precíz kormeghatározást végezhettek.
A maradványok Guancsuang ősi városához köthetőek, melyet időszámítás előtt 800 körül alapítottak. A számítások alapján a helyi érmék időszámítás előtt 640-550 között készülhettek, ez azt jelenti, hogy a térségből származhatnak az eddig ismert legkorábbi érmék. A kutatók úgy gondolják, hogy a verdében eredetileg, 770 körül fegyvereket és egyéb tárgyakat hoztak létre.