Elveszett kultúra nyomára bukkantak Izraelben
A régészek szerint az asszírok és a babilóniaiak támadása között egy új csoport jelent meg a térségben.
Szakértők egy csoportja agyagedényeket elemezve arra jutott, hogy az asszír hódítást követően, a babilóniaiak támadása előtt egy új kultúra alakult ki Júdában – számol be a The Jerusalem Post. Dr. Ortal Harush, a Jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársa és kollégái a korabeli edényeken látható pecsétnyomatokat elemezték. Az egyik pecséttípus a királyra utal (LMLK), a másikon pedig körrel körülvett virágok és szirmok láthatóak (rosetta).
Harush szerint az ilyen leletek régóta jól ismertek. Az LMLK típus az időszámítás előtti 9-7. században gyakori volt a mai Dél-Közép-Izraelben. Szín-ahhé-eriba (Szennahérib) asszír uralkodó időszámítás előtt 701-ben indított támadást a régió ellen, a hadjáratot a Biblia és az asszír források is jól dokumentálták. A 7. század végétől az LMLK edények eltűntek, a 6. század elején pedig felbukkant a rosetta típus Jeruzsálem térségében. Ezen edények egészen a babilóniaiak 586-as támadásáig fellelhetőek voltak.
A kutatók eddig azt hitték, hogy a tárgyak folytonosak voltak, és egyazon hagyomány alapján állították őket elő. Harushék viszont épp az ellenkezőjére jutottak, úgy tűnik, a két típust eltérő csoportok hozták létre.
A régészek 3D képalkotó segítségével mérték fel az edényeken az emberi szemmel egyébként nehezen észlelhető különbségeket. Azt egyelőre nem tudni, hogy a rosetta típust milyen kultúra állította elő, ahogy azt sem, hogy kapcsolódott-e a csoport valamilyen módon az asszírokhoz.