Őskori nő csontjaira bukkantak
Linya 14 ezer évvel ezelőtt élt az Ibériai-félsziget északkeleti részén.
A Spanyol Emberi Evolúciós Kutatóközpont (CENIEH) csapata az északkelet-spanyolországi Cova Gran de Santa Linyánál vett részt abban a vizsgálatban, melynek során egy 14 ezer éves nő maradványaira bukkantak – számol be az intézmény oldala. A késő őskőkori nő csontjait a környező üledékek szénizotópos elemzésével datálták.
Cova Grannál az évek során rengeteg izgalmas lelet került elő, melyeknek köszönhetően jól rekonstruálható a térség elmúlt 50 ezer éve, a neandervölgyiek megtelepedésétől a modern ember érkezésén át a mezőgazdaság megjelenéséig. A CENIEH más szervezetekkel együtt 2002 óta folytat feltárásokat a lelőhelynél.
2020-ban Alfonso Benito Calvo és kollégái egy ember maradványait fedezték fel. A szakértők szerint a medenceöv, illetve a hozzá tartozó combcsontok, lábcsontok és rossz állapotban konzerválódott koponya egy feltételezhetően alacsony termetű felnőtt nőtől származik, az illető a Linya nevet kapta a kutatóktól.
Linya maradványaira a barlang kövei zuhantak, a csontok elhelyezkedése arra utal, hogy a holttest a hátán feküdt. A csapat jelenleg a lehetséges sírmellékeket kutatja. A vadászó-gyűjtögetőkhöz változatos temetkezési szokások köthetőek, így a másodlagos temetkezés vagy a kannibalizmus. A szakértők ezek potenciális nyomait is igyekeznek megtalálni.