Ősi leletek kerülnek elő az olvadó jégből
A globális felmelegedés korábban rejtett tárgyakat hoz a felszínre.
A globális felmelegedés miatt világszerte egyre több régióban olvad a tartós jégtakaró és a fagyott talaj, az úgynevezett permafroszt. Emiatt sorra bukkannak elő az eddig eltemetett leletek, különleges lehetőséget teremtve a kutatóknak. William Taylor, a Boulderi Coloradói Egyetem régésze a The Conversation weboldalán a mongol sztyeppén zajló munkát mutatja be.
Mint írja, a nyári hónapokban a helyi jégfoltok vízben bővelkedő peremén különleges növények nőnek, a hőségben a jég ráadásul a nagy állatokat, például a rénszarvasokat is vonzza. Ezek a helyszínek az emberek számára is fontosak voltak, ami azt jelenti, hogy környékükön különböző tárgyakat hagytak el az idők során.
A jégfoltok további érdekessége, hogy a lágy, szerves anyagokból készült leleteket is képesek megőrizni. Ezek a tárgyak ritkán élik túl az eróziót és az időjárási hatásokat, a jég és a fagyos talaj azonban kedvező környezetet teremt számukra.
A mongóliai hegyvidékhez hasonló, ritkán lakott, barátságtalan és izolált térségek leletanyagáról sokszor keveset tudnak a szakértők, noha a helyi társadalmak gyakran fontos szerepet töltöttek be az emberiség történetében – az Altaj mongóliai részén élt például a térség legkorábbi pásztorkodó népcsoportja. Taylor és kollégái a helyi szakemberekkel együtt dolgozva az évek során számos izgalmas régészeti tárgyra bukkantak Nyugat-Mongólia hegyvidékén. A csapat egy állati szőrből készült kötelet is talált, amely egy kantár vagy heveder része lehetett. A mintegy 1500 éves tárgy olyan jó állapotú, mintha csak tegnap dobták volna el.
A hasonló felfedezések segíthetnek jobban megérteni a térség egykori lakóinak mindennapjait. A leletekből például kiderült, hogy a régióban a pásztorkodás mellett a nagyvadak vadászata is fontos elfoglaltság volt.
Bár az olvadás hozzájárul a leletek azonosításához, a jég és a permafroszt felengedése régészeti károkat is okoz. Egyre több és több tárgy kerül a felszínre, melyek immár nincsenek védve a környezeti hatásoktól, ez pedig azt jelenti, hogy sorra vesznek el az izgalmas leletek.