Finnugor leletekre bukkantak Oroszországban
A kutatók nem tudják, hogy miért helyezték el az értékeket egy település közepén.
Az Orosz Tudományos Akadémia régészei egy népvándorlás korabeli kincset fedeztek fel a Szuzdal Opolje régióban, a Nerl-Kljazminszkaja folyó közelében – számol be a Heritage Daily. A szakértők egy korábban azonosított egykori településnél folytattak ásatást, a területen a mezőgazdasági munka nyomán bukkantak elő edénytöredékek.
A csapat egy 2-szer 2 méteres vermet vizsgált, amelyben az időszámítás szerinti 1. évezred közepéről, a népvándorlás időszakából származó leleteket találtak. A kutatók egy fém tálra, illetve a volgai finnugorok kultúrájára jellemző női ruhadíszekre, köztük gyöngyökre bukkantak.
A térség korabeli történetéről viszonylag keveset tudni. Hagyományosan úgy tartják, hogy az északkelet-oroszországi szláv populáció részben a volgai finnugorok egyik törzsétől, a merjáktól származik.
A régészek üreges, öntött medálokat is találtak, melyeket fémgyöngyös bőrszálakra függesztettek. Az ilyen ékszerek gyakoriak voltak a Volga és az Urál között lakó finnugorok körében. A tárgyakat egy fából készült ládikában helyezhették el, ennek töredékei is előkerültek. Azt nem tudni, hogy miért rejtették el az értékeket.
Alexander Morozov régész szerint nem összegyűjtött tárgyakról van szó, egy női ruha elemeit azonosították. A szakértők bíznak benne, hogy a leletek további elemzésével többet kideríthetnek a korabeliek világáról.