Tényleg kannibálok voltak a karibok?
Az európai hódítók rengeteg történetet terjesztettek a Karib-térség kannibál lakóiról, a modern tudomány viszont kétkedve fogadja ezeket az elbeszéléseket.
Christina Giovas, a Simon Fraser Egyetem régésze és társai új tanulmányukban cáfolják a kannibál karibok bevándorlásáról szóló mítoszt – számol be az egyetem oldala. Mint írják, az elmélet nemcsak megalapozatlan, hanem káros is.
Kolumbusz Kristóf és az amerikai őslakosok leigázásának történetét gyakran ellentmondásokkal, illetve hamis állításokkal mesélik. Giovasék szerint egy 2020 januárjában bemutatott publikáció jó példa erre, a tanulmányban azt írták, hogy 800 körül kannibálok telepedtek le a Karib térségben – az elméletet számos szakmai kritika érte.
Scott Fitzpatrick, az Oregoni Egyetem Természettudományi és Kultúrtörténeti Múzeumának szakértője és a csapat tagja szerint az emberevő őslakosokról szóló narratíva visszatérése zavaró, és igen káros a helyi közösségekre. A történetet a kutatók régóta igyekeznek aktívan cáfolni, de úgy tűnik, időnként még mindig feléled.
A helyi kannibálokról szóló beszámolók Giovas szerint a spanyol hódítás, a leigázás, illetve a földfoglalások legitimálását szolgálták. A szakértők úgy látják, hogy a 2020-as tanulmány hibás módszerekkel, adatokkal és megállapításokkal adott ismét lendületet a hódítók narratívájának. Giovas hozzátette, a jó régészeti módszerek ellenére sincs bizonyíték arra, hogy a régió korabeli lakói emberhúst ettek.