Bibliai földrengés nyomait fedezték fel
A katasztrófa óriási hatással lehetett a korabeliekre.
Olyan megrongálódott épületek maradványaira, illetve agyagtöredékekre bukkantak Jeruzsálemben, amelyek egy hatalmas, ókori földrengés nyomai lehetnek – számol be a Smithsonian Magazine. Az időszámítás előtti 8. században bekövetkezett katasztrófáról a bibliai Ámós könyve és Zakariás könyve is említést tesz.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) és a Dávid Városa Alapítvány csapata a dél-jeruzsálemi Silwan városrészben folytatott ásatást. Az eredmények összhangban vannak más izraeli leletekkel, amelyek a földmozgásra utalnak. Israel Finkelstein, a Tel-Avivi Egyetem szakembere és kollégái Megiddó ókori városában fedeztek fel kapcsolódó nyomokat, a holt-tengeri szerves anyagok datálása alapján pedig 861-705, illetve 824-667 között is volt egy-egy nagyobb földmozgás a régióban.
Joe Uziel, az IAA munkatársa szerint ahhoz, hogy igazolják, a károk nem izoláltak, a maradványokat más lelőhelyek rétegeivel vetették össze. Ennek alapján, nem tűzeset vagy egyetlen épület összeomlásának nyomait azonosították, hanem valóban a földrengés maradványait.
Jeruzsálemre esetenként lecsapnak kifejezetten súlyos földrengések, az 1927-es eset például jól dokumentált. A szakértők úgy vélik, hogy az időszámítás előtti 8. századi katasztrófa komoly hatással volt a korabeliekre.