Különleges származásról árulkodnak egy őskori lány maradványai
A 17-18 éves Bessé lelete példátlan a régészeti kutatások történetében.
2015-ben egy különleges, származású lány maradványait fedezték fel egy indonéziai barlangban – számol be a ScienceAlert. Selina Carlhoff, a Max Planck Történeti Intézet archeogenetikusa és társai egy új tanulmányban átfogó elemzésnek vetették alá a koponyát.
A Bessé nevű, nagyjából 7200 éves lány a toaleánok tagja volt, a vadászó-gyűjtögető népcsoport elsőként telepedhetett meg Indonéziában. A toaleánok ősei 65 ezer éve, Ázsia szárazföldje felől, a tengeren át érkezhettek. Bár a csoport sosem ért el Celebeszre, rokonaik igen.
Bessé a legkorábbi ember, akinek DNS-ét ki tudták mutatni az Új-Guinea és Ausztrália felé vezető átjáróban, a Celebeszt is magába foglaló Wallacea területén. Adam Brumm, a Griffith Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint ezek a vadszó-gyűjtögetők voltak az elsők, akik Szahulon, a pleisztocén alatti tengerszint-csökkenéssel kialakult szárazföldön éltek.
Az adatok alapján Bessé 17-18 éves korában halt meg. A lány genetikája teljesen egyedi, génjeinek jelentős része a modern ausztráliai őslakosokhoz, az új-guineaiakhoz, illetve a Csendes-óceán nyugati részén élőkhöz köthető. Bessé nem kapcsolódik Celebesz mai lakóihoz, ugyanakkor jelentős rokonságban állt a gyeniszovaiakkal. Az eredmények alátámasztják, hogy a modern emberek rendszeresen kereszteződtek a gyeniszovaiakkal Ázsiában.
Mivel a Celebesz környékén fekvő szigeteken nem találtak hasonló bizonyítékokat, úgy tűnik, hogy Celebesz kimagasló szerepet töltött be az ősi keveredések történetében.