A neandervölgyiek vadásztáborára bukkantak
A helyszínen ősi rokonaink feldolgozták a húst, majd azt egy másik területre vitték át.
Abel Moclán, a Spanyol Emberi Evolúció Kutatóintézetének (CENIEH) szakértője és társai új tanulmányukban zoorégészeti és tafonómiai, vagyis a kövületek keletkezési módját vizsgáló elemzés alá vették a Navalmaíllonál talált leleteket – számol be a Phys.org. A vizsgálathoz a kutatók mesterséges intelligenciát is használtak.
A közép-spanyolországi Pinilla del Vallénál fekvő lelőhelyen neandervölgyiek tevékenykedtek 76 ezer évvel ezelőtt. Az eredmények alapján a korabeliek főként tülkösszarvú- és szarvasfélékre vadásztak. A vizsgálatból az is kiderült, hogy a hely egy vadásztáborként szolgált, ahol a zsákmányszerzés és a közösségi táplálkozás helyszíne között időztek a vadászok.
A 300 négyzetméteres terület lehet a régió legnagyobb neandervölgyi tábora. A környéken korábban számos, a helyiek tevékenységére utaló nyomot találtak, köztük az eszközkészítés, illetve a tűzhasználat jeleit.
Moclán szerint nagy bizonyossággal megállapították, hogy a navalmaíllói neandervölgyiek tülkösszarvúakra és szarvasokra vadásztak. A húst itt feldolgozták, majd egy másik helyszínre vitték tovább. Az Ibériai-félszigeten eddig nagyon kevés hasonló funkciójú lelőhelyet fedeztek fel.