Brutális volt az élet az ősi sivatagban
Úgy tűnik, az Atacama-sivatag első földműveseinek nem csak az extrém környezettel kellett megküzdeniük.
Egy új tanulmányban Vivien Standen, a chilei Tarapacái Egyetem munkatársa és kollégái azt mutatják be, hogy mennyire erőszakos volt az Atacama-sivatag lakóinak élete az ősi időkben – írja a ScienceAlert. A szakértők a térség korai földműveseinek maradványait elemezték.
Úgy tűnik, az extrém környezetben a társadalmi és kulturális átalakulás szélsőséges erőszakhoz is vezetett. Standen szerint a sivatagban a mezőgazdaság igen korlátozott volt, a termékenyebb partoktól távolodva egyre kevesebb volt a használható terület, ez pedig növelhette az emberek közötti feszültséget.
A csapat az Azapa-völgy ősi temetőinek maradványait vizsgálta, a térség Észak-Chile egyik legtermékenyebb völgye. A kutatók összesen 194 felnőtt maradványait elemezte, egyes 2800-2600 éves elhunytaknál még a lágy szövetek is konzerválódtak. A szakértők az érintettek 21 százalékánál mutattak ki erőszakra utaló sérülést, az elhunytak 10 százalékánál a trauma halálos lehetett.
Standenék úgy gondolják, hogy az eredmények hátterében az erőforrásokért folytatott küzdelem áll. A klimatikus jelenségek, például az El Niño – Déli Oszcilláció ingadozása egyes időszakokban megnehezíthette a mezőgazdasági munkát, ami konfliktusokat robbantott ki a közösségekben.