Ősi csonteszközöket találtak Olaszországban

Nem tudni pontosan, hogy a tárgyakat milyen emberfélék készítették a pleisztocén közepén.

400 ezer éves, elefántcsontból és más állati maradványokból készült eszközökre bukkantak egy olaszországi lelőhelyen – számol be a Sci-News. Egyes tárgyak olyan kifinomult technikával készültek, amely csak 100 ezer évvel később vált jellemzővé.
Dr. Paola Villa, a Boulderi Coloradói Egyetem régésze és kollégái a Castel di Guidónál, Rómától mintegy 20 kilométerre, a Monti Sabatini vulkánkomplexum déli oldalánál feltárt tárgyakat elemezték.
A lelőhelynél 1979 és 1991 között egy 1100 négyzetméteres területen folytattak ásatást, melynek során rengeteg maradvány került elő. 400 ezer éve a környéken egy vízmosás volt, ahová az erdei őselefántok előszeretettel járhattak. Az állatok esetenként elpusztultak, a tetemeket pedig a környék lakói felhasználták.
A kutatók új tanulmányukban 98, a helyszínen felfedezett csonteszközt mutatnak be. A tárgyak változatos formájúak, és feltételezhető, hogy más-más céllal használták őket.
A csapat egy szarvasmarhaféle csontjából létrehozott eszközt is azonosított. A hosszú, egyik végén sima forma meglepte a szakértőket, hiszen ez a típus csak 300 ezer éve vált gyakorivá. A csapat arra gyanakszik, hogy Castel di Guidónál korai neandervölgyiek tevékenykedtek.