Titokzatos mártír templomára bukkantak
Az épületet az 5-6. században emelték egy dicső vértanúnak szentelve.
Egy 1500 éves, bizánci kori templom maradványait tárták fel Izraelben – számol be a Live Science. A görög feliratok alapján az épületet egy dicső mártírnak szentelték, de hogy pontosan melyik vértanúról van szó, azt nem tudni.
A feliratok szerint a templomot II. Tiberiosz (578-582) idején emelték, Izrael ekkor a Bizánci Birodalom része volt. A térséget 634-638 között hódította meg az iszlám Rásidún kalifátus, a szentély ennek ellenére még a 10. században is működött.
Benyamin Storchan, az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) munkatársa szerint a lelőhely Jeruzsálemtől mintegy 24 kilométerre délnyugatra fekszik. A maradványokat egy építkezést megelőző feltáráson találták meg 2017-ben. A templom első, 5. századi fázisa egy barlangban lévő egyszerű kápolna volt, a 6. században ezt alakították át nagyobb, mozaikokkal díszített épületté.
A romokon a képrombolás nyomait is fel lehet fedezni. Az ikonoklasztáziaként is ismert mozgalom a monoteista vallásokra jellemző, célja a képi ábrázolások megsemmisítése. Storchan szerint a templomban a 6. században törölhették el az állatokat ábrázoló mozaikokat.
A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a titokzatos mártír egy Zakariás nevű személy volt. A korabeli források alapján a régióban állt egy ilyen nevű vértanú sírja, és a környéken egy szentély is készült számára. A Zakariás egy igen gyakori név a Bibliában, de más, a Szentírásban nem szereplő, a kereszténység szempontjából fontos alakok is viselhették a nevet.