Elveszett birodalom erődjét tárták fel
A hatalmas Szeleukida Birodalmat Nagy Sándor egyik hadvezére alapította.
Uzundara ókori erődjénél folytattak feltárást egy orosz-üzbég expedíció keretében – számol be a Heritage Daily. A komplexum az Afganisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán határvidékén elterülő történelmi régióban, Baktriában fekszik, és a hellenisztikus korban épült.
Uzundara egy nagyobb, a mai üzbegisztáni Boysun térségében kialakított erődrendszer része volt. Az erődítményeket azért hozták létre, hogy megóvják Baktria északi határát a nomádoktól. A felmérések alapján Uzundara fő eleme négyszög alapú volt, de tartozott hozzá egy háromszög alapú citadella, a külső falat pedig 13 szögletes toronnyal erősítették meg.
Az erdő I. Antiokhosz szeleukida uralkodó idején épült, az időszámítás előtti 3. században. A Szeleukida Birodalmat Nagy Sándor egyik hadvezére, Szeleukosz alapította. A hatalmas kiterjedésű, vegyes kultúrájú állam inkább egyfajta laza szövetséget alkotott, amely időszámítás előtt 64-ig, a római Pompeius hódításáig létezett. Uzundarát I. Eukratidész korában, az időszámítás előtti 2. században rombolták le a nomádok.
A régészek a legújabb feltáráson egy tornyot, a fal egy szakaszát, illetve számos korabeli tárgyat, köztük fegyvereket és érméket tártak fel. A leletek megerősítették az erőd történetével kapcsolatos elképzeléseket. Nyigora Dvurecsenszkaja, az Orosz Tudományos Akadémia kutatója szerint a helyi erődítmények tökéletes állapotban konzerválódtak. Mint hozzátette, Uzundara lerombolása óta a komplexum falai a mostani ásatás révén kerülhettek felszínre.