Járványokat okozott Amerikában a rabszolga-kereskedelem
A 16. századi újvilági betegségek tömegek halálát idézték elő.
Egy friss tanulmány alapján az Atlanti-óceánon zajló rabszolga-kereskedelem révén új vírusok jutottak el Afrikából Észak-Amerikába – számol be a Phys.org. A kórokozók súlyosan érintették a helyi őslakosokat.
A kutatók eddig is tudták, hogy az európaiak közvetítésével korábban ismeretlen betegségek érték el az Újvilágot. A friss eredmények tovább árnyalják a rabszolga-kereskedelem hatásairól kialakított képet.
Axel Guzmán-Solís, a New York-i Mount Sinai Icahn Orvostudományi Iskola PhD-hallgatója és a tanulmány első szerzője szerint a mai Mexikóban a 16. századi járványok több millió őslakossal, afrikaival és európaival végeztek. A betegségeket előidéző kórokozók azonban nem minden esetben ismertek. A csapat célja most az volt, hogy felmérjék, milyen vírusok keringtek a korabeli régióban.
A szakértők egy gyarmati időkből származó kápolnánál, illetve kórháznál eltemetett potenciális áldozatok fogait vizsgálva vontak ki virális DNS-t. Az elhunytak között egyaránt voltak őslakosok, valamint Afrikából elhurcolt személyek. A kutatók a DNS alapján rekonstruálták a genomot, így tudták kimutatni a humán hepatitis B vírus és a humán parvovírus B19 jelenlétét. Úgy tűnik, a kórokozók Afrikából érkeztek.
A rabszolga-kereskedelem körülményei, a kis helyen összezsúfolt nagy tömegek, segíthették a vírusok terjedését. A folyamat hozzájárult, hogy új vírusok jelenjenek meg azokban a közösségekben, amelyeknél korábban nem alakult ki semmiféle védettség az érintett kórokozókkal szemben.