Tízezer éves településekre bukkantak
A helyszíneken vadászó-gyűjtögető közösségek tevékenykedtek.
Az Orosz Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének csapata a középső kőkorszakra datálható településeket tárt fel az oroszországi Veletma folyó közelében – számol be a Heritage Daily. A maradványok nagyjából tízezer évesek, és a Butovó-kultúrához köthetőek, melynek tagjai Nyugat-Oroszország erdős területein, a Volga felső folyása mentén vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak.
A régióban először az 1970-1980-as években fedeztek fel középső kőkori tárgyakat, de ez volt az első alkalom, amikor átfogó ásatást folytattak a térségben. A környéken rövidesen megkezdődik a Moszka-Nyizsnyij Novgorod-Kazany autópálya építése.
A régészek Maloje Okulovó közelében öt helyszínt is tanulmányoznak, melyek együttesen egy több mint 10 ezer négyzetméteres területet fednek le. A szakértők újkőkori, bronzkori és vaskori leleteket is felfedeztek.
A középső kőkori települések többsége átmeneti szállás lehetett, a kutatók vadászathoz és halászathoz köthető tárgyakat, illetve állatcsontokat találtak. Az egyik lelőhelynél ugyanakkor épületekre, egy tűzrakó helyre és mesterséges vermekre is bukkantak. A településeknél emellett eszközkészítésre utaló nyomokat is azonosítottak.