Bronzkori leleteket találtak egy golfpálya tavacskájában
A szarkofág és a benne felfedezett maradványok mintegy négyezer évesek.
2019 júliusában az angliai Tetney golfpálya tavánál végeztek felújítást, amikor egy ősi koporsóra bukkantak – számol be a Smithsonian Magazine. Mint kiderült, a maradványok négyezer évesek, a leletek vizsgálata és helyreállítása a közelmúltban zárult le.
A Sheffieldi Egyetem közleménye alapján a féltonnás koporsóban csontokat, egy fejszét, illetve bélelésre használt növényeket is találtak. A mintegy 3 méter hosszú és 1 méter széles szarkofágot egy tölgy törzsének kivájásával hozták létre, és egy halomsírban temették el. Az ilyen típusú nyughelyek a bronzkorban a társadalom felsőbb rétegeire voltak jellemzőek.
Mark Casswell, a golfpálya tulajdonosa szerint lenyűgöző, hogy milyen jó állapotban konzerválódott a fejsze, melynek fából készült nyele is fennmaradt. A fa alapú leletek a felszínre való kerülésük után gyorsan elkezdenek roncsolódni, a felfedezéskor azonban Hugh Wilmott, a Sheffieldi Egyetem régésze csapatával a közelben volt, ezért hamar megkezdődhetett a konzerválás.
A kőfejjel ellátott fejsze talán a legérdekesebb lelet. Az Egyesült Királyságban eddig csak 12 ilyen fegyvert találtak, a kutatók úgy gondolják, hogy az efféle eszközöknek szimbolikus jelentőségük volt. A szarkofág is ritkaság, a korai bronzkorból nagyjából 65 hasonló koporsót fedeztek fel a régióban. A szakértők szerint a növényből kialakított bélelés is érdekes. A szarkofágban talált csontokból DNS-t nem sikerült kivonni.