A ruhakészítés legkorábbi bizonyítékait azonosították
A Marokkóban felfedezett tárgyak 120-90 ezer évesek, és ruhakészítő felszerelések lehetnek.
Curtis Marean, az Arizonai Állami Egyetem paleoantropológusa és társai új tanulmányukban 60 darab 120-90 ezer éves csonteszközt, illetve egy cetféle fogából készített tárgyat vizsgálnak – számol be az egyetem oldala. A leleteket a marokkói Contrebandiers-barlangban találták meg 2011-ben, a közelben feltárt bizonyítékok pedig arról árulkodnak, hogy az eszközökkel ruhákat készítettek.
Az emberi kultúra, evolúció és terjeszkedés szempontjából a ruhák megjelenése fontos mérföldkő volt. A kapcsolódó szerves anyagok ugyanakkor nagyon kis eséllyel konzerválódnak, éppen ezért a ruházkodás korai története kevéssé ismert.
A szakértők a lelőhely mintegy 12 ezer csontdarabja között 60 megmunkált eszközre bukkantak. A barlangnál előkerült ragadozócsontokon eközben olyan vágásokat is felfedeztek, amelyek nem a hús lefejtésére, inkább nyúzásra utalnak. A kutatók a tárgyak formáját olyan korábban feltárt leletekével vetették össze, melyeket a szakirodalom a bőrmegmunkáláshoz köt. Az elemzés során egyezéseket mutattak ki.
Emily Hallett, a csapat tagja szerint a leletegyüttes alapján azt gondolják, hogy a ruhakészítés legkorábbi bizonyítékait azonosították. A specializálódottság alapján azonban sejthető, hogy az eszközök jóval korábbi hagyományokon alapulnak.
A lelőhely további érdekessége az a bálna- vagy delfinfog, amellyel valószínűleg más tárgyakat élesítettek. Ez a tengeri emlősök fogának felhasználásával készített eszközök legősibb ismert példája.