Jégkorszaki lábnyomokat találtak

A maradványok segíthetnek megállapítani, hogy mikor érkeztek meg az első emberek az amerikai kontinensre.

Egy friss tanulmányban olyan új-mexikói lábnyomokat írnak le, amelyek az utolsó jégkorszak csúcsára datálhatóak – számol be a Live Science. A felfedezés segíthet megérteni, hogy miként telepedtek meg az első emberek Amerikában.
Korai kőeszközök alapján a régészek hosszú időn át úgy vélték, hogy a földrész első lakói a Clovis-kultúra tagjai voltak. Az utóbbi években azonban több tanulmányban is arra jutottak, hogy már ezt megelőzően is eljutottak emberek a kontinensre. Igaz, a vonatkozó leletek körül komoly viták alakultak ki, egyes szakértők azt is felvetették, hogy az ősi kőeszköznek vélt tárgyak valójában természetes kövek.
A White Sands Nemzeti Park területén, egy ősi tófenéken feltárt 60 lábnyom ugyanakkor már sokkal stabilabb érvnek tekinthető a korábbi megtelepedés mellett. A maradványok arról árulkodnak, hogy a térségben már 21-23 ezer éve éltek emberek. Matthew Bennett, a Bournemouth-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a White Sands-i nyomok a korai emberi jelenlét első egyértelmű bizonyítékai.
A nyomok egy vizes terület peremén alakultak ki. A szakértők az üledékben feltárt magokon végeztek szénizotópos elemzést, az adatok alapján a nyomok az utolsó glaciális maximum csúcsára datálhatóak. Bár nem ezek a legkorábbi, emberektől származó maradványok Amerikában, a leletegyüttes erős bizonyítéknak számít.
A csapat szerint több nyom tinédzserektől vagy gyermekektől származik. A maradványok talán az életkor alapján történő munkamegosztásról árulkodnak.