Maja épületeket tártak fel az esőerdőben
A guatemalai esőerdőben rejlő Tikal környékét alig ismerik a kutatók.
Egy friss tanulmányban a szerzők a guatemalai maja város, Tikal környékének feltárását mutatják be – számol be a Brown Egyetem oldala. Stephen Houston, az egyetem antropológusa és kollégái LIDAR-ral (lézer alapú távérzékeléssel) térképezték fel az ősi város környezetét, és arra jutottak, hogy a helyi, természetes domboknak vélt formációk valójában vidéki épületek maradványai. Úgy tűnik, Tikal külvárosának egyes épületeit úgy építették fel, hogy Teotihuacan, a korabeli Amerika leghatalmasabb városának egyik emblematikus struktúrájára emlékeztessenek.
Houston szerint a dombokat átalakították a helyiek, méghozzá úgy, hogy a teotihuacani fellegvárra hasonlítsanak. Mindez alátámasztja, hogy élénk kapcsolat létezett a két város között.
Tikal és Teotihuacan sokban különböztek egymástól, előbbi például népes volt, de meglehetősen kicsi, míg utóbbi birodalmi méretekkel bírt. Bár nem tudni, hogy Teotihuacant kik építették, az egyértelmű, hogy a városállam hatásai a Római Birodalomhoz hasonlóan távoli vidékeken is érződtek.
Évtizedek óta tudni, hogy a két város kapcsolatban áll egymással. Teotihuacan 378 körül hódította meg Tikalt, a 2-6. században pedig maja előkelők és írástudók éltek Teotihuacanban. Az új, LIDAR-os vizsgálat, illetve a helyszínen zajló ásatások során újabb bizonyítékokat találtak Teotihuacan kulturális befolyására.
Az is kiderült, hogy a híres fellegvár tikali másolatait nem hagyományos maja módszerekkel, mészkőből emelték, hanem sár felhasználásával. Mintha a helyi építőknek megparancsolták volna, hogy idegen technológiákat alkalmazzanak.
Tikal közelében egyébként lakópületeket, különböző tárgyakat, köztük kőből készült nyílhegyeket, illetve egy sírt is találtak. Utóbbi nem a maja nyughelyekre emlékeztet, hanem a teotihuacani harcosok sírjaira.
Noha Tikalt régóta vizsgálják a régészek, és meglehetősen sokat kiderítettek már róla, Houstonék úgy látják, hogy a környéken még rengeteg a felfedeznivaló.