Arannyal gyógyíthatták a középkori katona sebesülését
A férfi a 14. században, erődjét védve halt meg, korábban viszont egy súlyos állkapocs-sérülést szenvedett.
Szakértők egy csoportja egy 14. századi bizánci harcos koponyáját vizsgálva meglepő felfedezésre jutott – számol be a Live Science. A katona akkor halt meg, amikor az oszmánok megtámadták erődjét, fejét a törökök utóbb levágták.
Az alsó állkapcsot elemezve a kutatók megállapították, hogy a csont korábban eltört, egy ügyes orvos azonban egy drót segítségével összeforrasztotta és meggyógyította a sérülést. A huzal valószínűleg aranyból készült.
Anagnostis Agelarakis, a New York-i Adelphi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint az állkapocs két részre tört. A felfedezés különleges, hiszen a mintegy 650 évvel ezelőtti orvos ügyességéről árulkodik. A szakértők úgy gondolják, hogy a korabeli gyógyító, a nagyjából 1800 évvel korábban élt, Hippokratész utasításait követte.
Agelarakisék a harcos maradványait Polüsztülon erődjénél találták meg Görögország északnyugati részén, 1991-ben. Amikor a katona meghalt, a Bizánci Birodalom épp a bukással küzdött az oszmánok támadása miatt. Mivel a férfit lefejezték, feltételezhető, hogy Polüsztülon ostromakor halt meg, és a végsőkig kitartott. A harcost végül elkaphatták, majd lefejezhették, fejét pedig – talán az oszmánok engedélye nélkül – egy ötéves gyermek korábbi sírjába temették. Azt nem tudni, hogy a két elhunyt között volt-e bármiféle kapcsolat.
A katona halálát valószínű egy fejét ért súlyos sérülés érte, ám ami ennél is érdekesebb, az a törött állkapocs gyógyulása – a korábbi sérülést egy baleset vagy egy fegyver okozhatta. A férfi 35-40 éves korában halhatott meg, a sebesülést tíz évvel ezt megelőzően, valószínűleg 1373-ban szerezte.
A gyógyításhoz használt drót már eltűnt, Agelarakisék azonban azt feltételezik, hogy arany volt, más anyagok ugyanis nyomot hagytak volna a csonton. Hippokratész egyébként maga is aranyat javasolt az ilyen típusú sérülések kezeléséhez. A tény, hogy a katonát ilyen gondosan ápolták, az oszmánok pedig lefejezték, azt sugallja, hogy fontos személyiség volt.