Ősi geoglifára bukkantak Szibériában
A bika alakját kövek és kavicsok felhasználásával rakták ki a térség bronzkori lakói.
Az Orosz Tudományos Akadémia Anyagi Kultúra Történeti Intézetének kutatói és egy krasznojarszki georégészeti vállalat szakértői egy bikát ábrázoló geoglifát találtak Szibéria déli részén – számol be a Heritage Daily. Az ábrát a Tuvai Köztársaság területén fekvő Hongyergej közelében fedezték fel, a mongol határ közelében. Ez az első ilyen típusú alkotás, amelyet Közép-Ázsiában azonosítottak.
A geoglifát egy 4 ezer éves, bronzkori temetővel együtt tárták fel. A 3-szor 4 méteres bika alakját gondosan rakták ki a helyi kövekből és kavicsokból. Az 1940-ben útépítés zajlott a közelben, a munkálatok miatt pedig megsérült az alkotás. Sajnos emiatt a fej és a torzó egy része is megsemmisült, a hátsó lábak és a farok azonban épen fennmaradtak.
Marina Kilunovszkaja, az Orosz Tudományos Akadémia tuvai expedíciójának vezetője szerint a geoglifa olyan kulturális sajátosságokkal bír, amelyek a közép-ázsiai bronzkori népekre jellemzőek. A környéken több bikás sziklarajzot is találtak már, igaz, a térségben kivételes az állatot megörökítő geoglifa.
Az ábra ugyan sérült, a szakértők mégis képesek voltak felismerni az állatot, és nagy pontossággal rekonstruálni is tudták a képet. A kutatók úgy vélik, hogy a lelőhelynek további feltárásra és helyreállításra lenne szüksége.