Római kori templomra bukkantak
Türosz városának gazdag történelme régészeti emlékeiben is megmutatkozik.
Egy nemzetközi kutatócsoport a mai Libanon területén fekvő ősi városban, Türoszban folytat feltárást – számol be a Heritage Daily. A munka során Francisco J. Núñez, a Varsói Egyetem mediterráneumi régészspecialistája és kollégái egy nagy római kori templomkomplexumra bukkantak.
Türosz egy különleges lelőhely, egy nehéz terepen. A legkorábbi településréteg az időszámítás előtti 2750-1700 közötti periódusból származik. A város számos nagy állam fennhatósága alatt állt története során, uralkodtak itt az egyiptomi fáraók, Nagy Sándor és a rómaiak is. Türosz vizsgálatát a gazdag régészeti emlékek mellett a különböző természeti csapások nyomai is nehezítik.
Bár az ásatások már az 1960-as években megkezdődtek, a libanoni polgárháborúban a dokumentáció jelentős része elveszett. Az eredeti feltárásokon ráadásul többnyire a klasszikus, görög-római periódusra, illetve a középkorra fókuszáltak.
A legújabb expedíciókon a szakértők már az urbanizáció természetét, történetét és fejlődését is igyekeznek megérteni. A közelmúltban Núñezék egy olyan templomkomplexumot tártak fel, amelyet két fázisban, a korai és kései római korban építettek fel. A templom közepét egy nagy, négyszögletes struktúra alkotta, amelyet egy mészkő és homokkő alapú platformra emeltek. Az előcsarnokhoz két oszlop és egy emelvény tartozott.
A korai bizánci korban a templom és a kapcsolódó városrész súlyosan sérült, a szentélyt lerombolták, és egy bazilikát emeltek fölé. A 6. században aztán a székesegyház is elpusztult egy cunamiban.
A csapat későbbi leleteket is talált, köztük a Fátimida Kalifátus, a keresztes háborúk és az Oszmán Birodalom korára datálható maradványokat. A kutatók célja az, hogy jövőre folytassák az ásatást.