Ősi sziklarajzra bukkantak Csukcsföldön
A kutatók 2008 óta nem folytattak expedíciót a térségben.
Hosszú idő után folytatódott az oroszországi Csukcs Autonóm Körzet területén húzódó Pegtimel menti szilarajzok feltérképezése – számol be a Heritage Daily. Az Orosz Tudományos Akadémia Régészeti Intézete 13 évnyi szünet után vágott bele ismét a vizsgálatba, a munkához műholdas adatokat is felhasználtak.
Az ősi, legfeljebb 3 ezer éves sziklarajzok Csukcsföld nyugati részén helyezkednek el a Pegtimel folyó környékén, ezek a legészakibb ilyen típusú alkotások Ázsiában. Ez az egyetlen ismert szilarajz-csoport, amely az északi sarkkörön túl található.
Az ábrák embereket, vadászati jeleneteket, illetve különböző állatokat, köztük szarvasokat és medvéket mutatnak. Az első képeket 1965-ben fedezték fel, legfőbb értékük, hogy nagyon sokat elárulnak a korabeliek mindennapjairól.
Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy az időjárás szép lassan roncsolja az alkotásokat, a régióban ráadásul a vandálok is súlyos problémát jelentenek. Éppen ezért döntöttek úgy a szakértők, hogy létre kell hozni egy térképet a sziklarajzokról, melyhez fotók, virtuális modellek és geodéziai adatok is tartoznak.
Jelena Levanova, az Orosz Tudományos Akadémia ősművészeti központjának vezetője szerint fontos volt felmérniük, hogy miként alakult az ábrák állapota 2008 óta. Mivel a pegtimeli sziklarajzok sok más szabadtéri műemlékhez hasonlóan folyamatosan pusztulnak, elengedhetetlen a dokumentálásuk.
A legújabb expedíció során a csapat megtisztította a képeket, és egy új sziklarajzot is talált. Az alkotás egy rénszarvast ábrázol, a felfedezés pedig azt sugallja, hogy további azonosítatlan sziklarajzok vannak a térségben.