Nagyon ősi kőeszközökre bukkantak
A felfedezés segíthet jobban megérteni, hogy miként terjedt el a korai technológia Afrikában.
Egy friss tanulmányban Mathieu Duval, a CENIEH spanyol kutatóintézet munkatársa és kollégái az algériai Oued Boucherit völgyében folyó ásatások legújabb eredményeit ismertették – számol be a Phys.org. A lelőhely különlegessége, hogy rétegei 3,9-1,7 millió éves maradványokat őriznek.
Az egyik legizgalmasabb új áttörés, hogy a kutatók megtalálhatták Észak-Afrika legkorábbi, az acheuli eszközkészítésre utaló nyomait. Ez volt a kőeszköz-készítés egyik legősibb szakasza. A most feltárt leletek 1,7 millió évesek, és 400 ezer évvel ősibbek, mint a régióban eddig előkerült legkorábbi acheuli eszközök.
Duval szerint fontos felfedezésről van szó, mert átírhatja a korai emberfajok eredetéről és vándorlásairól kialakított képet. Oued Boucherit-nél egyébként a még ősibb kultúra, az olduvai eszközkészítés korai bizonyítékait is megtalálták.
A két technológia legősibb példái kelet-afrikaiak, és 2,6, illetve 1,8 millió évesek. A friss eredmények azt mutatják, hogy az acheuli eszközkészítő technika kialakulása után meglehetősen gyorsan eljutott Észak-Afrikába. Elképzelhető, hogy az eszközkészítés valójában közel egy időben több helyen, egymástól függetlenül jelent meg.