Régészeti lelőhelyeket fedeztek fel a levegőből
A kutatók egy lézer alapú technológiával pillantottak be a növényzet mögé.
Szakértők egy csoportja az észak-angliai Wallington-birtokon folytatott lidaros (lézer alapú távérzékeléses) megfigyelést – számol be a Heritage Daily. A vizsgálat során több mint potenciális 120 régészeti struktúrát, köztük közel 4000 éves maradványokat is felfedeztek.
A lidarral alapvetően azt mérik fel, hogy mekkora a távolság a kibocsátó eszköz és valamilyen visszaverő felület között. A technológiával ugyanakkor olyan háromdimenziós térképek is készíthetőek, melyekről eltűnnek bizonyos terepakadályok, például a fák, és így feltárulnak a rejtett maradványok.
A National Trust örökségvédelmi szervezet azért vizsgálta a 13 hektáros Wallington-birtokot, hogy kiderítsék, egy fatelepítő-program keretében a környéken hova lehetne 75 ezer őshonos fát ültetni. A lidar lehetséges régészeti struktúrákat is kimutatott, a legkorábbi időszámítás előtt 2000 körülről, a legújabb pedig a 20. század elejéről származhat.
A csapat a már korábban felfedezett vaskori táborhelyeket és dombokat is részletesebben megfigyelte, a szakértők olyan vonalakat mutattak ki, amelyek egykori utak nyomai lehetnek. Mark Newman, a National Trust szaktanácsadója szerint a lidar többet fedett fel, mint amire számítottak.